Gyakran hivatkozunk arra, hogy nincs szükségünk elektronikus riasztórendszerre otthonunkban, ingatlanunkban, mivel rendelkezünk lakásbiztosítással, és mechanikus védelemmel (biztonsági ajtó, hevederzár, rács) így egy esetleges káresemény alkalmával a Biztosító társaságok úgyis megtérítik a keletkező kárunkat.
De vajon tisztában vagyunk-e azzal, hogy a lakásbiztosításoknál a kártérítés összegét bizonyos feltételek meglétéhez kötik a társaságok, illetve meglévő riasztórendszer esetén növelhető a kártérítési limit összege, valamint csökkenthető a lakásbiztosításra fizetendő díj is. Nem beszélve arról, hogy egy riasztórendszerrel felszerelt ingatlan esetén sokkal kisebb a kockázata annak, hogy illetéktelen személyek mennek be ingatlanunkba, valamint, ha ez meg is történik, sokkal kevesebb időt tölt el a betörő azokban az objektumokban, ahol egy kiépített riasztórendszer működik és figyelmeztetést ad le illetéktelen behatolás esetén.
A biztosító társaságok lakásbiztosítás szerződés esetén már a közepes kártérítési összeg megtérítését is megfelelő mechanikai, és elektronikus védelem (lakásriasztó) kiépítéséhez kötik. Amennyiben az ingatlan megfelelő védelmi szinttel nem rendelkezik, a biztosítók megtagadhatja a kártérítés összegének kifizetését. A megfelelő védelmi szint kiépítésénél érdemes a MABISZ által minősített eszközöket igénybe venni, legyen szó mechanikus, vagy elektronikus védelemről, mert ezeket a rendszereket (szakember által történő kivitelezés esetén) a minősítés csoportján belül minden egyes biztosító társaság elfogad. A vagyonvédelmi rendszert telepítő cégtől pedig érdemes elkérni az eszközök minősítésére vonatkozó tanúsítványokat, így egy későbbi káresemény esetén, már nem kell még ezeket a papírokat is külön beszerezni.
Az elektronikus védelem egyik fajtája a helyi lakásriasztó, ebben az esetben a rendszer bár átjelzést nem küld egyetlen távfelügyeleti szerv felé sem, de a helyszínen erős hang- és fényjelzést ad a riasztórendszer, mely értesítheti az ingatlan közvetlen környezetét, valamint megzavarhatja a betörőt. Ám elmondhatjuk, hogy a jelenlegi körülmények között inkább már ez is csak bosszantja a szomszédokat mintsem, hogy közbeavatkoznának, vagy értesítenék a rendőrséget. Talán ezért is sokkal célravezetőbb megoldás, ha egy távfelügyeleti szolgáltató felé átjeleztetjük a riasztórendszert, bár igaz havidíj vonzattal rendelkezik, de ebben az esetben nem csak helyileg szólal meg a rendszer, hanem 24 órás folyamatos jelzésfigyelés és intézkedés történik. Kivonuló járőrszolgáltatás igénybevétele esetén pedig egy riasztás alkalmával pár percen belül az ingatlanhoz érkező járőr egy esetleges betörés esetén akár még hatékonyan közbe is avatkozhat. Nem beszélve arról, hogy a távfelügyeletes riasztórendszerek esetén minden nap elküld a riasztóközpont egy napi teszt jelentést, aminél egy esetlegesen előforduló rejtett hiba is kiderülhet a rendszerrel kapcsolatosan, és gyorsan javíthatóvá válik.