Magyarországon folyamatosan növekedik a betörések száma, az utóbbi 4 évben több mint 20 százalékkal emelkedett a bűncselekmény mutatója. Pedig a biztonsági eszközök választéka növekszik… (Forrás: HVG)
Mindenki tisztában van vele, ha már csak a saját ingatlanjára is gondol, hogy mi emberek szeretjük kényelmessé, lakályossá, olykor szórakoztatóvá tenni az otthonunkat, hisz mégis csak oda járunk vissza pihenni, ellazulni és a családdal jól érezni magunkat. Szórakoztató eszközöket, kényelmi és szép bútorokat, elektronikus berendezéseket és cikkeket vásárolunk bele. Ott tartjuk az emlékeket, mindennapi használati ruháinkat, ékszereinket és olykor az anyagi javak jelentős hányadát. Ezeket a kincseket, melyeket akár az évek folyamán gyűjtöttünk össze, olykor eszünkbe sem jut féltve őrizni, mert azt gondoljuk, hogy rajtunk kívül más úgysem férhet hozzá. Pedig ez sajnos nem ilyen egyszerű.
Kevesen tudják, hogy a Biztosító társaságok éves statisztikai adatai alapján azokba az ingatlanokba kevesebbszer történik illetéktelen behatolás, ahol elektronikus vagyonvédelmi rendszer, lakásriasztó került kiépítésre. Mivel a lebukás nélküli és a szabadon történő, észrevétel nélküli csendes tevékenykedés ezekben az ingatlanokban nem lehetséges anélkül, hogy a riasztórendszer erről ne értesítené a tulajdonost vagy esetleg egy erre szakosodott felügyeleti szervet, akik gyorsan reagálhatnának a behatolásra. Ezért az otthon tartott műszaki cikkek, ékszerek, illetve pénz ezekben az ingatlanokban sokkal nagyobb biztonságban vannak, mint azokban, ahol nincs kiépítve semmilyen védelem.
Amit érdemes tudni, hogy egy egyszerűbb lakásriasztó rendszer már 50-70 ezer forintból kiépítésre kerülhet, függően az ingatlan nagyságától és belső kialakításától. Persze ez még nem feltétlenül jelenti, hogy ezért, egy teljes körű védelem kerül kialakításra. Amennyiben távfelügyeleti szolgáltatást is igénybe vesz mellé a tulajdonos, annak természetesen lesz havidíj vonzata, mely havonta 2-5 ezer forint környékén mozog függően az átjelzés típusától és a kiegészítő szolgáltatásoktól, ám ezekben az esetekben jellemzően a rendszert kiépítő cégek engedményt biztosítanak az egyszeri kiépítési díjból az ügyfeleik részére.
A régi bevált biztonságtechnikai „ökölszabályok” szerint egy ingatlan védelmére a benne található értékeknek megfelelő (ez egy átlagos magyar családi ház esetében 5-10 millió forint körül mozog) 10 %-át kellene költeni, hogy igazán biztonságos legyen. Igaz ez első hallásra biztosan soknak tűnik, ám nem szabad elfelejteni, hogy gyakran még az 1-2 %-át is (mely jelen esetben a 50-200e forintot jelenti) sajnáljuk a saját és vagyontárgyaink védelmére.
Ezek után mindenki végig gondolhatja, hogy vajon mekkora is az az érték, amit a lakásában és családi házában tart és mennyit lenne érdemes rá költeni, hogy ez az érték ne tűnjön el egyik napról a másikra.